خوش آمدید ، مهمان ! [ ورود

ثبت مشاغل

انسان بدون آب چند روز می‌تواند دوام بیاورد؟

دسته‌بندی نشده 1 ژوئن 2018

انسان بدون آب چند روز می‌تواند دوام بیاورد؟

انسان قادر نیست بدون آب و غذا زندگی کند. شاید بتوان بیشتر از سه هفته گرسنگی را تحمل کرد، همان‌طور که مهاتما گاندی، ۲۱ روز کامل روزه بود و حتی ذره‌ای ماده خوراکی نخورد؛ اما این شرایط در مورد آب کاملا متفاوت است.

دست‌کم ۶۰ درصد از بدن انسان را آب تشکیل داده است و تمامی سلول‌های زنده برای ادامه حیات و انجام وظایف خود به آب نیاز دارند. آب نقش روان‌کننده‌ی مفاصل، تنظیم کننده دما از طریق تعریق و تنفس را در بدن به عهده دارد و به دفع ضایعات از بدن نیز کمک می‌کند.

به‌نظر می‌رسد که حداکثر زمانی که یک شخص قادر است بدون آب زنده بماند، یک هفته است. این گمانه‌زنی را دکتر رندال کی پکر، استاد بیولوژی در دانشگاه جرج واشنگتن، در سال ۲۰۱۳ میلادی به خبرگزاری ان‌بی‌سی نیوز گفته بود و بیان داشته بود که در نتیجه برررسی زندگی اشخاصی بدست آمده است که در روزهای پایانی زندگی خود از مصرف آب و غذا منع شده بودند.

اما باید اذعان کنیم که ۷ روز زمان بسیار زیادی بشمار می‌رود و بدن انسان، نهایتا ۳ تا ۴ روز می‌تواند بی‌آبی را تحمل کند. این توانایی در گرمای شدید هوا حتی ممکن است از این میزان هم کمتر باشد.

کلاد پیانتادوزی، یکی از محققان دانشگاه دوک در این رابطه گفته: شما می‌توانید تا ۱۰۰ ساعت بدون نوشیدن آب در دمای معمولی بیرون دوام بیاورید. اگر هوا سرد باشد، تحمل بی‌آبی بیشتر خواهد شد. اما اگر در معرض نور مستقیم خورشید قرار داشته باشید، خیلی کمتر از این تعداد ساعت می‌توانید با تشنگی کلنجار بروید.

بدن انسان همیشه در حال از دست دادن H20 است. به همین خاطر است که یک بار نوشیدن آب در روز نمی‌تواند نیاز بدن را در این رابطه تامین کند.

بدن هر بار با عرق کردن، دستشویی رفتن و حتی بازدم مقداری از آب خود را از دست می‌دهد.

براساس یافته‌های علمی مشخص شده که تحت شرایط سخت، بزرگسالان ممکن است تا ۱٫۵ لیتر از آب بدن خود را در هر ساعت و به‌واسطه عرق کردن از دست بدهند.

اگر آبی که از دست می‌دهید را جبران نکنید، میزان مایعات بدن به‌سرعت کم شده و بسیار خطرناک خواهد بود زیرا ممکن است به کاهش حجم خون نیز منجر شود.

وقتی جریان خون در بدن کم می‌شود، فشار خون پایین می‌آید و ادامه این روند خطرات جانی بدنبال خواهد داشت.  همچنین، در صورت عرق نکردن، دمای بدن زیاد می‌شود.

کم‌آبی موجب از دست رفتن بیش از ۱۰ درصد از وزن بدن انسان می‌شود که اگر به‌سرعت جایگزین و تامین نشود، می‌تواند خطر مرگ بدنبال داشته باشد.

منابع تامین کننده آب بدن چیست؟

همه انسان‌ها علاوه بر آب نوشیدنی که منبع اصلی تامین رطوبت بدن است، از طریق غذا، میوه و سبزیجات می‌تواند آب بدن خود را تامین کند.

نوشیدنی‌های طعم‌دار همانند آب‌میوه‌ها و نوشابه‌ها هم در این امر نقش دارند. اما توصیه اکید داریم که از نوشیدنی‌های الکلی پرهیز کنید زیرا به‌شدت موجب کم‌آبی می‌شود زیرا مقدار ادرار را افزایش می‌دهد.

بدون برچسب

3967 بازدید کل ، 1 امروز

  

تبلیغات

 • آدرس نمایشگاه های فروش بهاره ۹۷ استان تهران

  با در 1 مارس 2018 - 0 نظرات

  آدرس نمایشگاه های فروش بهاره ۹۷ استان تهران نمایشگاه های فروش بهاره همه ساله در تهران در دومین هفته اسفند آغاز و تا هفته چهارم ادامه پیدا می کند. فرصتی برای خرید خوردنی و پوشیدنی با تخفیف تا نیازهای گوناگون شب عید، با بهای کمتری در اختیار شهروندان پایتخت قرار بگیرد. معاون استانداری تهران ، […]

 • انسان بدون آب چند روز می‌تواند دوام بیاورد؟

  با در 1 ژوئن 2018 - 0 نظرات

  انسان بدون آب چند روز می‌تواند دوام بیاورد؟ انسان قادر نیست بدون آب و غذا زندگی کند. شاید بتوان بیشتر از سه هفته گرسنگی را تحمل کرد، همان‌طور که مهاتما گاندی، ۲۱ روز کامل روزه بود و حتی ذره‌ای ماده خوراکی نخورد؛ اما این شرایط در مورد آب کاملا متفاوت است. دست‌کم ۶۰ درصد از […]

 • بینی شما از آنچه در عکس های سلفی به نظر می رسد کوچک تر است

  با در 3 مارس 2018 - 0 نظرات

  بینی شما از آنچه در عکس های سلفی به نظر می رسد کوچک تر است این خبر به طور قطع حال بسیاری را بهتر می کند. واقعیت این است که بینی شما از آن چه در عکس های سلفی به نظر می رسد کوچک تر است. بر اساس یک بررسی که در کشور آمریکا انجام […]

 • مرگبارترین سوانح سقوط هواپیما که دنیای هوانوردی را برای همیشه تغییر دادند

  با در 19 فوریه 2018 - 0 نظرات

  مرگبارترین سوانح سقوط هواپیما که دنیای هوانوردی را برای همیشه تغییر دادند متاسفانه امروز  صبح خبر رسید که در سانحه سقوط هواپیما جمعی از هموطنانمان را از دست دادیم. در این سانحه هواپیمای شرکت هواپیمایی آسمان از تهران عازم یاسوج بود که حدود ۱۰ دقیقه پس از پرواز از رادار محو شده و مدتی بعد […]

 • ۱۰ مورد از بزرگترین و سهمگین ترین برف و کولاک های تمام دوران را بشناسید

  با در 31 ژانویه 2018 - 0 نظرات

   ۱۰ مورد از بزرگترین و سهمگین ترین برف و کولاک های تمام دوران را بشناسید: هواشناسی از قبل در مورد وقوع برف و کولاک شدید هشدار می دهند اما گاهی کولاک ما را غافلگیر می کند. راهداری تلاش می کند که جاده ها را باز نگه دارد، مدرسه ها بسته می شوند، مراسم و جشنواره […]