توصیه های مهم برای مسافران نوروز ۹۷

توصیه های مهم برای مسافران نوروز ۹۷

آماده شدن نوروز ، سبک و سیاق خاص خود را دارد که برای لذت بردن بیشتر از  این ایام، بهتر است به نکاتی در حوزه  خورد و خوراک عید توجه کنیم که این گفتار به مواردی اشاره میکند.

توصیه های نوروزی برای خرید شیرینی و آجیل
در هنگام خرید آجیل برای نوروز ۹۷، حتما به اصالت محصول توجه کنید. حتما بسته‌بندی به همراه كد بهداشتی و پروانه ساخت مستقيما زير نظر مسؤول فنی تهيه شده و از نظر بهداشتی مورد تاييد وزارت بهداشت است. آجيل و تنقلاتی كه به صورت فله‌ای در بازار عرضه میشود فاقد اعتبار بهداشتی بوده و استفاده از آنها توصيه نمیشود. در این روزها، عده‌ای با اضافه كردن رنگ های غيرمجاز تهيه شده از پشم و نخ به تخمه‌های آفتابگردان و ژاپنی سبب رنگ كردن انواع تخمه‌ها میشوند كه تنها راه شناسايی آن رنگی شدن لبها به دنبال مصرف اين تخمه‌ها  است. تغذیه  نوروز را جدی بگیرید.

مصرف مغزیجات برای سلامتی قلب و عروق و تامین چربی‌های خون مفید است. البته باید توجه داشت که مصرف روزانه آجیل‌های خام و مغزیجات نیز نباید بیش از ۳۰ گرم باشد. ضمن این که توصیه می‌شود که افراد کمتر از آجیل‌های بو داده استفاده کنند چرا که اغلب این گونه از آجیل‌ها در هنگام فرایند تفت دادن با نمک زیادی آغشته می‌شوند و علاوه بر این که تاثیرات مثبت خود را از دست می‌دهند، مصرف زیاد آنها می‌تواند منجر به افزایش فشار خون و بیماری‌های قلبی در افراد شود.

شهروندان حين خريد توجه داشته باشند از خريد تخمه‌هايی كه به شدت سياه و يا قهوه‌ای هستند خودداری كنند. در مورد پسته و يا فندق، گاه ديده میشود فروشندگان پسته و فندق سال قبل بو داده و يا رنگی كرده و به مشتريان عرضه میكنند كه تنها راه شناخت آن بوی تند و مزه بد پسته است كه به دليل وجود روغن درآن بروز میكند لذا توصيه میشود شهروندان حين خريد پسته به دقت نگاه و در صورت وجود سوراخ در پسته دليل بر وجود لارو حشره است كه نبايد خريداری شود.

در حال حاضر برای حمل و نقل پسته از باغات توسط كاميونهای مخصوص با درجه سرما و رطوبت خاص استفاده میشود، زيرا در خصوص پسته‌های صادراتی در صورت وجود سم آفلاتوكسين اتحاديه اروپا پسته‌ها را به كشور بازمیگرداند لذا توجه لازم در اين خصوص انجام میگيرد.

نگهداری نامناسب آجيل در انبار و حتی منازل سبب بروز كپك و قارچ میشود لذا بايد اين تنقلات در شرايط مناسب نگهداری شوند. توصیه های پزشکی به مهمانان نوروزی متاسفانه در این ایام شاهد تغییر نامتناسبی در فعالیت‌های بدنی و غذایی افراد هستیم به نحوی که در حالی که فعالیت‌های بدنی افراد به شدت کاهش می‌یابد در مقابل شاهد افزایش تغذیه و مصرف مواد غذایی هستیم. این در حالی است که اغلب افراد به دلیل تعطیلات بیشتر از این که در طبیعت حضور یابند در داخل منزل به استراحت می‌پردازند و البته در مقابل نیز به دلیل برگزاری میهمانی‌ها و دید و بازدیدهای زیاد در این ایام شاهد مصرف زیاد شیرینی و آجیل از سوی افراد هستیم که منجر به اضافه وزن، افزایش فشار خون و مشکلات گوارشی در افراد می‌شود.

در وعده‌های غذایی خود به ویژه در هنگام صرف شام از مصرف غذاهای پرچرب پرهیز کنید و به جای آن از غذاهای ساده و کم حجم استفاده کنند چرا که مصرف غذاهای پرچرب می‌تواند منجر به مشکلات گوارشی شود. سبزیجات به علت داشتن فیبر، قند موجود در غذا را آهسته‌تر جذب بدن می‌کنند و این موضصوع مانع بالا رفتن قند خون می‌شود.

بالا و پایین رفتن مداوم قند خون در افراد می‌تواند آنها را در معرض ابتلا به بیماری دیابت قرار دهد لذا ضروری است که در وعده‌های غذایی از انواع سبزیجات خام و پخته استفاده شود. یکی از نکات مهم در این ایام پر مسافرت، پرهیز از مصرف سبزیجات و سالادهای رستوران‌های بین‌راهی است چرا که معمولاً نحوه شست‌ و شو و ضد عفونی کردن این قبیل مواد غذایی در رستوران‌ها نامطمئن است لذا افراد از مصرف آن خورداری فرمایید.

توصیه های نوروزی برای دندان و بانوان باردار
طبق اعلام انجمن زنان و زایمان ایران، خانم‌های باردار می بایست از خستگی بیش از اندازه و تردد از مسیرهای پرترافیک در طول سفر خودداری کنند و پیش از آن حتما با پزشک متخصص خود مشورت کنند.خانم‌های باردار باید پیش از سفر از پزشک متخصص خود اجازه بگیرند؛ چرا که هرکدام از انواع سفر در یک دوره برای بعضی از خانم‌های باردار مناسب است و برای بعضی دیگر خیر.

اگرنوع سفر زمینی بود، طوری برنامه ریزی کنند که ترافیک سنگین نباشد. در ترافیک سنگین احتمال کمبود آب بدن ، عصبی شدن، التهاب عضلات و مفاصل وعفونت مثانه خیلی زیاد است. برای همین در ساعات و روزهایی حرکت کنند که این احتمال خیلی کمتر باشد. خانم‌ها باید در بین راه، هر یک یا دوساعت، ازماشین پیداه شوند و چند قدم راه بروند. چون ممکن است خون در رگ‌های آنها لخته شود. همچنین آنها باید حتما به اندازه کافی مایعات بخورند و در راه دستشویی بروند. با خودشان دستمال بهداشتی و یک بطری آب تمیز ببرند که اگر آب آلوده باشد از آن استفاده کنند.

خانم‌ها حتما به محض مبتلا شدن به کوچکترین علامتی مثل لکه بینی، آبریزش، تهوع، استفراغ شدید، تب ، احساس سوزش ادرار یا پررنگ شدن یا هر علامتی دیگری با یک متخصص تماس بگیرند. نباید فکر کنند چند روز دیگر به شهرشان برمی‌گردند و پیش دکتر خودشان می‌روند. وقتی مساله‌ای اورژانسی پیش می‌آید باید حتما در همان شهر به دکتر مراجعه کنند.

توصیه های زیست محیطی برای مسافران نوروزی
مسافران و گردشگران از نوشتن یادگاری بر روی تنه درختان و آثار باستانی جدا خوداری کنند چون این عمل باعث خشک شدن درختان و از بین رفتن طبیعت و آثار باستانی می شود. همچنین در هنگام حضور در طبیعت از کندن بوته ها و خارها و همچنین آتش زدن آنها جدا خوداری شود و برای تهیه چای و پخت غذا باید از گاز پیک نیکی و یا زغالی که از قبل تهیه شده است استفاده شود.

 برای بستن طناب تاب به درختان، از درختان جوان و کم سن و سال که باعث شکستن آنها می شود خودداری کنید.  همچنین در هنگام استفاده از آب برای خوردن و شست و شو از آلوده کردن آب های روان مانند چشمه ، نهرها ، کانال ها، رودخانه ها و همچنین آب های ساکن مانند آب سدها، دریاچه ها و برکه ها پرهیز کنید.

برای شست و شو حتما از مواد شوینده استاندارد که برای محیط زیست ضرری ندارد استفاده شود، همچنین مسافران نوروزی که می خواهند در طول سفر، شب ها را در مناطق طبیعی و چادر سپری کنند حتما باید محل انتخاب اقامت شبانه خود را در نزدیک پارک ها و یا محل های که سرویس بهداشتی عمومی دارد انتخاب کنند، چون رها کردن فضولات انسانی در طبیعت به غیر از اینکه یک عمل زشت و غیر بهداشتی است باعث بروز بیماری انگلی از انسان به حیوان و دام می‌شود.

خرید صنایع دستی ۳۱ استان ایران را فراموش نکنید
 این  توصیه فوق العاده مهم به مسافران نوروزی است. گردشگرانی که در میان جوامع محلی و بومی حضور پیدا می کنند باید با خرید صنایع دستی که با محیط زیست سازگار است و همچنین با خوردن غذایی های محلی برای رونق بخشیدن به اقتصاد های بومی و محلی کمک کنند البته باید از خرید صنایع دستی که از نوع خاصی از چوب های جنگل و یا از اجزای بدن بعضی از گونه حیوانی در حال انقراض هستند و همچنین از خوردن غذاهای که از گوشت گونه های خاص و نادر حیوانی در حال انقراض تهیه می شوند ، حتما خودداری شود.

سفال های لالجین همدان

شکوه صنایع دستی ایران را در لالجین، پایتخت سفال ایران تماشا کنید

منبت کاری اصفهان

خاتم اصفهان

فرش فانتزی گبه طرح جانان که یکی از خریدهای خوب برای صنایع دستی مسافران نوروزی است

سنگ فیروزه نیشابور

ایام عید به دلیل تعطیلی ادارات و تردد کم خودروها دارای هوای پاکیزه‌تری است و این موقعیت مناسبی برای فعالیت‌های بدنی افراد است لذا حداقل پیاده‌روی به مدت ۱۰ دقیقه در روز را به افراد توصیه می‌کنیم که بسیار برای سلامتی آنها مفید خواهد بود. به خصوص برای تهرانی هایی که ۱۴ روز فرصت دارند تا در پایتخت ۲۳۲ ساله ایران، هوای تمییز را در شهر خلوت تجربه کنند. تجربه های مفید نوروزی خود را با ما در میان بگذارید

 

17 مارس 2018 3:17 ب.ظ