جزییات حقوق ماهانه، دستمزد، حق بیمه و کمک هزینه مسکن ۹۷

جزییات حقوق ماهانه، دستمزد، حق بیمه و کمک هزینه مسکن ۹۷

میزان حداقل دستمزد روزانه و ماهانه ۹۷ مشخص شد و حداقل حق بیمه سال جدید نیز اعلام گردید. کارگران مشمول قانون کار در سال ۹۷ پس از یک هفته پر تنش میان نمایندگان وزارت کار و اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی و نمایندگان هیات های کارگری بخش خصوصی، در آخرین ساعت سال ۹۶، تکلیف دستمزد کارگری را مشخص کردند و بر این اساس، حداقل حقوق کارگران در سال ۹۷، ۱۱ میلیون ۱۴۰ هزار و ۵۷۳ ریال تعیین شد. با این حساب، حداقل حقوق روزانه کارگران که معیاری برای تعیین حداقل بیمه در سال ۹۷ است، ۳۷۱ هزار و ۳۵۲ ریال تعیین شد. حداقل حقوق سال ۹۶ بدون احتساب  کمک هزینه مسکن، ۹۲۹ هزار تومان بود.

فرق بیمه  خویش فرما با بیمه  اجباری چیست؟

میزان کمک هزینه مسکن کارگران در سال ۹۷، ماهانه ۴۰۰ هزار ریال تعیین شد که به آن، ۱۱۰ هزار تومان حق بن کارگری  تعلق می گیرد. برای کارگران متاهل، کمک عائله مندی، سه برابر حداقل دستمزد روزانه سال ۹۷ تعیین شد که ۱۱۱ هزار و ۴۰۵ تومان می باشد. میزان عیدی و پاداش کارگران در سال ۹۷ نیز  ماهانه ۱۸۵ هزار تومان اعلام گردید. مزایای پایان کار  (سنوات خدمت) کارگران در سال ۹۷ نیز ماهانه ۹۲۸ هزار ریال تعیین شد که با این حساب، مبلغ مرخصی کارگران بابت یک ماه در سال، ۱۲ میلیون ۴۰۶ هزار مشخص گردید.

جزییات حق شیفت کارگران و اضافه کاری در سال ۹۷ نیز براساس رویه زیر محاسبه می شود:‌

  • حق شیفت ۱۰ درصد: در ازاری ۳۰ روز شیفت صبح و عصر – روزانه ۳۷۱۳۵ ریال
  • حق شیفت ۱۵ درصد: در ازای ۳۰ روز شیفت صبح  و عصر و شب- روزانه  ۵۰۷۰۳ ریال
  • حق شیفت ۲۲.۵ ٪: در ازای  ۳۰ روز  شیفت صبح و شب یا عصر و شب- روزانه ۸۳۵۵۴  ریال
  • حق شیفت ۳۵ ٪  در ازای ۳۰ روز  شیفت  شب ثابت  (۲۲  شب تا ۶ صبح) – روزانه ۱۲۹۹۷۳ ریال
  • حقوق یکساعت کار عادی با مبنای حداقل دستمزد:  ۵۰۶۶۲ ریال است.
  • حقوق یکساعت اضافه کاری با مبنای حداقل دستمزد: ۷۰۹۲۷ ریال است.

 

سقف معافیت از مالیات حقوق کارگران در سال ۹۷ نیز ۲۳ میلیون ریال تعیین شد. یعنی اگر حقوق ماهانه شما در سال جدید، کم تر از ۲۳ میلیون ریال باشد، معاف از مالیات هستید. پایه سنوات در صورت داشتن یکسال سابقه کار و یا گذشت یکسال از دریافت آخرین پایه سنواتی درکارگاه مربوطه روزانه ۱۷ هزار ریال  (ماهانه  ۵۱۰ هزار  ریال) پرداخت و در زمره مزد ثابت خواهد بود. درصورت تسویه حساب سالانه نیز تعلق می گیرد.

کمک عائله مندی در صورت داشتن ۲ سال (۷۲۰ روز) سابقه بیمه ، مشروط به اینکه سن فرزندان از ۱۸ سال کمتر و یا منحصرا به تحصیل اشتغال داشته باشند و یا در اثر بیماری یا نقص عضو، طبق گواهی کمیسیون پزشکی موضوع ماده ۸۶ قانون تامین اجتماعی، قادر به کار نباشد قابل پرداخت است.

در کارگاه های دارای طبقه بندی مشاغل، مطابق جدول اعلامی شورای عالی کار معادل گروه شغلی پایه، سنوات تخصیص خواهد یافت. با توجه به اینکه در ماده ۵۶ قانون کار، درنوبتکاری، علاوه بر مزد، درصدهای تعیین شده به عنوان فوق العاده نوبت کاری ذکر گردیده و منظور از مزد صراحتا مشخص نیست، ملاک عمل ، مزد ثابت ماهانه کارگران است.

 

https://account.tamin.ir/auth/login

چگونه استعلام سابقه بیمه بگیریم؟

برای دریافت سابقه بیمه از سایت استعلام سازمان تامین اجتماعی، داشتن کدملی و سیمکارت تلفن همراه به نام فرد بیمه  شده از جمله موارد ضروری برای استفاده از سامانه است. سامانه استعلام سابقه  بیمه کارگران، در طول شبانه روز در دسترس ده ها میلیون بیمه شده تامین اجتماعی می باشد. با استفاده از راهنمای موجود، در صفحه سامانه سوابق بیمه شدگان ثبت نام نموده و پس از ایجاد و فعال شدن حساب کاربری، از وضعیت بیمه پردازی و سوابق پرداخت حق بیمه خود مطلع شوید.

تعداد کارفرمایان و جمعیت تحت پوشش تامین اجتماعی چقدر است؟

بیش از ۱ میلیون و سیصد هزار کارفرما و قریب به ۴۲ میلیون نفر (نیمی از جمعیت ایران) تحت پوشش خدمات تامین اجتماعی در ۳۱ استان کشور هستند.

چگونه فیش حقوقی مستمری بگیران را مشاهده کنیم؟

بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی میتوانند با مراجعه به این لینک، در جریان اطلاعات فیش حقوقی ماهانه خود قرار بگیرند.

من در کارگاهی مشغول به کار هستم اما کارفرما من را بیمه نکرده است. چه کنم؟

در طرح جامع بازرسی کارگاهی به صورت الکترونیکی هر فرد شاغل با استفاده از یک اپلیکیشن می تواند با ارایه مشخصات خود به سیستم هوشمند بازرسی الکترونیک متصل شود و درخواست بازرسی از کارگاه محل کار خود کند. جزییات بیشتر را در  سایت tamin.ir مشاهده کنید.

میزان حق بیمه بیکاری سال  ۹۷ کارگران چقدر است؟

این میزان در سال ۹۶ حدود ۹۳۰ هزار تومان بود که در سال ۹۷،  حداقل بیمه بیکاری قابل پرداخت به کارگران، به حدود یک میلیون و یک صد هزار تومان افزایش می یابد. مدت زمان دریافت مقرری بیمه بیکاری به سابقه بیمه پردازی فرد بستگی دارد و هر میزان سابقه پرداخت حق بیمه بیشتر باشد مدت استحقاق دریافت مقرری بیمه بیکاری افزایش می یابد.

چگونه می توان مدت خدمت سربازی را جزء سوابق بیمه ای محسوب کرد؟

متقاضی چنانچه در زمان درخواست در ردیف بیمه_شدگان سازمان قرار داشته باشد و قبل از آن نیز دارای دو سال سابقه پرداخت حق بیمه باشد می تواند با مراجعه به شعبه محل پرداخت حق بیمه تقاضای خود را مبنی بر احتساب سوابق خدمت نظام وظیفه ارائه نمایند. مبلغ حق بیمه خرید خدمت سربازی در سال ۹۷ را از نزدیک ترین شعبه تامین اجتماعی به محل  سکونت خود استعلام کنید.  بیمه عمر و سرمایه  گذاری را در  سال ۹۷ فراموش نکنید.

 

3 آوریل 2018 2:14 ب.ظ