بینی شما از آنچه در عکس های سلفی به نظر می رسد کوچک تر است

بینی شما از آنچه در عکس های سلفی به نظر می رسد کوچک تر است

این خبر به طور قطع حال بسیاری را بهتر می کند. واقعیت این است که بینی شما از آن چه در عکس های سلفی به نظر می رسد کوچک تر است.

بر اساس یک بررسی که در کشور آمریکا انجام گرفته، در سال گذشته تعداد قابل توجهی از افرادی که برای عمل بینی به جراحان پلاستیک مراجعه کرده بودند تمایل داشتند چهره آنها در تصاویر سلفی بهتر به نظر برسد. حال این افراد باید بدانند که چنین عکس هایی نمی توانند ابعاد اندام های مختلف صورت شما را به درستی نشان دهند.

یکی از متخصصین در این باره می گوید: «بسیاری از بیماران موبایل خود را از کیف درآورده و می گویند، ببینید چقدر دماغ من در این عکس زشت افتاده؟» این متخصص برای آن که بتواند به صورت علمی این مسئله را مورد بررسی قرار دهد، به کمک یک متخصص علوم کامپیوتر مدلی را از ابعاد متوسط سر انسان ها تهیه کرد تا مشخص شود بینی یک فرد در یک تصویر سلفی که از فاصله ۳۰ سانتی متری گرفته شده تا چه حد از واقعیت بزرگتر خواهدبود.

تحقیق مذکور نشان داد که بینی مردان در تصاویر سلفی ۳۰ درصد و زنان ۲۹ درصد پهن تر از اندازه واقعی به نظر می رسند. برای متخصصین علم عکاسی این نتایج کاملاً قابل پیش بینی و بدیهی است. اکثر قریب به اتفاق دوربین موبایل های هوشمند مجهز به لنزهایی با گشادگی دیافراگم بالا هستند و عکاسی از نزدیک با لنزهای واید موجب ایجاد اعواج در تصویر به خصوص در مرکز -آن یعنی موقعیتی که در اکثر موارد بینی فرد قرار می گیرد- می شود.

به عبارت دیگر، یک عکاس حرفه ای به هیچ وجه از گشادگی دیافراگم زیاد برای عکاسی پرتره و فاصله نزدیک استفاده نمی کند. اما وقتی شما موبایلی دارید که گشادگی لنز دوربین آن غیر قابل تغییر است، به نظر می رسد گزینه های زیادی در اختیار نداشته باشید.

در برخی از پرچمداران جدید همچون آیفون های امسال اپل، کهشانی های سامسونگ و پیکسل 2 گوگل حالتی از عکاسی تحت عنوان portrait modes وجود دارد که در طی آن سیستم تلاش می کند به صورت دیجیتالی و تا حد ممکن اعوجاج تصویری که به آن اشاره شد را از بین ببرد. برخی نرم افزارها نیز وجود دارند که می توان با کمک آنها چنین مشکلی را تا حدی حل نمود. با همه این ها اما هنوز هم بهترین راهکار تلاش برای هر چه دورتر گرفتن موبایل از صورت است.

 

3 مارس 2018 1:56 ب.ظ