آیا می دانستید صادرات ایالات متحده در سال ۲۰۱۷ چه مقدار بوده است؟

آیا می دانستید صادرات ایالات متحده در سال ۲۰۱۷ چه مقدار بوده است؟

ایالات متحده یکی از قدرتمندترین کشورهای جهان در زمینه اقتصاد و یکی از صادرکنندگان برتر جهان است. با این وجود رییس جمهور کنونی این کشور، دونالد ترامپ، از زمان روی کار آمدن همواره در مورد شکاف بین صادرات و واردات در کشور خود شاکی بوده است. البته او حق دارد زیرا مردم این کشور در سال ۲۰۱۷ بیش از ۵۶۶ میلیارد دلار بیش از صادراتی که داشته اند، کالا و خدمات وارد کرده اند. اما با همین شرایط نیز کمپانی های ایالات متحده بیش از ۲٫۳ تریلیون دلار کالا و خدمات به مصرف کنندگان خارجی فروخته اند. در روزهای اخیر رییس جمهور این کشور در مورد افزایش مالیات بر برخی اقلام وارداتی سخن گفته و در نهایت دستور افزایش مالیات بر واردات استیل و آلومینیوم را صادر کرد، اتفاقی که با اعتراض کشورهای صادر کننده این دو کالا به ایالات متحده و تهدید به تلافی همراه بود.

کشورهای اتحادیه اروپا در واکنش به این تصمیم اعلام کرده اند که وضع مالیات بر محصولات کمپانی های آمریکایی مانند هارلی داویدسون و کنتاکی را مورد بررسی قرار خواهند داد. برزیل نیز تهدید کرده که با کاهش خرید زغال سنگ از ایالات متحده این اجحاف را تلافی خواهد کرد؛ هرچند در نهایت این کشور همراه با کانادا از قانون مالیاتی جدید معاف شدند. شاید این محصولاتی که کشورهای اروپایی و مکزیک برای تلافی هدف قرار داده اند کالاهای پرارزشی باشند اما هیچکدام در زمره صادرات بزرگ این کشور قرار ندارند.برای مثال در سال گذشته ایالات متحده حدود ۴۵٫۰۰۰ دستگاه موتور در اروپا، خاورمیانه و آفریقا به فروش رسانده است.

تمامی این صادرات از لحاظ ارزش با تنها چند فروند جت دریم لاینر از کمپانی بوئینگ برابری می کند. از این رو تلافی کشورهای اروپایی نمی تواند تاثیر آنچنانی داشته باشد. اما آیا تابحال با خود فکر کرده اید که ایالات متحده چه میزان صادرات داشته و بیشتر چه کالاهایی را به کشورهای دیگر صادر می کند؟

بیشترین صادرات کالا در سال ۲۰۱۷ در ایالات متحده

بر اساس آمار رسمی دپارتمان تجاری ایالات متحده کالاهایی که بیشترین صادرات را در سال گذشته در این کشور داشته اند به شرح زیر هستند:

غذا، نوشیدنی و علوفه: ۱۳۳ میلیارد دلار

سویا پرصادرات ترین کالا در این فهرست است که بیش از ۲۲ میلیارد دلار از کل صادرات ایالات متحده در سال گذشته را به خود اختصاص داده و پس از آن نیز گوشت قرمز و گوشت طیور با ۱۸ میلیارد دلار در رتبه بعدی قرار دارند.

نفت خام، سوخت و دیگر محصولات پتروشیمی: ۱۰۹ میلیارد دلار

ایالات متحده در این زمینه در سال گذشته رشد قابل توجه و سریعی داشته است و صادرات این یخش تنها در سال گذشته ۳۷ درصد افزایش را نشان می دهد.

هواپیماهای غیرنظامی و موتور هواپیما و هلی کوپتر: ۹۹ میلیارد دلار

شرکت بوئینگ به تنهایی بزرگ ترین صادر کننده در کل کشور به شمار می آید.

قطعات، موتور و لاستیک خودرو: ۸۶ میلیارد دلار

بسیاری از این موارد برای نصب شدن به کارخانه های اتومبیل سازی خارجی که متعلق به ایالات متحده و دیگر کشورها در کانادا و مکزیک بوده است فرستاده شده اند. به همین دلیل است که تنش بین ایالات متحده از کی سو و کانادا و مکزیک از طرف دیگر بر سر تعرفه های جدید می تواند صنعت خودرو با شدت تحت تاثیر قرار دهد.

ماشین های صنعتی: ۵۷ میلیارد دلار

خودروهای شخصی: ۵۳ میلیارد دلار

شرکت های خودروسازی ایالات متحده، بخش زیادی از خودروهای مورد نیاز در آمریکای شمالی و جنوبی را تامین می کنند و مقدار قابل توجه دیگری را نیز به دیگر مناطق جهان صادر می کنند. بزرگ ترین کارخانه اتومبیل سازی بی ام دبلیو در کارولینای جنوبی که تمامی خودروهای SUV سری ایکس خود را در آن تولید می کند سال گذشته نزدیک به ۷۵ درصد از ۳۷۱٫۰۰۰ دستگاه خودرویی که در این کارخانه ساخته شده را صادر کرده است که آن را به بزرگ ترین صادر کننده خودرو در ایالات متحده تبدیل می کند.

محصولات دارویی: ۵۱ میلیارد دلار

صادرات اصلی ایالات متحده در بخش خدمات

کالاهایی که ایالات متحده به دیگر نقاط جهان صادر می کند تنها بخشی از درآمدهای صادراتی این کشور را تشکیل می دهند؛ در حالی که خدمات بزرگ ترین بخش صادراتی این کشور به شمار می آیند که در سال گذشته به ۷۷۸ میلیارد دلار رسیده است. ایالات متحده در بخش صادرات خدمات بیش از ۲۴۳ میلیارد دلار مازاد تجاری داشته است که خبر خوبی برای مردم این کشور به حساب می آید زیرا صنعت این کشور بیش از ۷۱ درصد از اشتغال ایالات متحده را به خود اختصاص داده است.

صنایع خدماتی که بیشترین صادرات در ایالات متحده در سال ۲۰۱۷ داشته اند به شرح زیر هستند:

مسافرت و حمل و نقل: ۲۳۶ میلیارد دلار

سرمایه گذاری و بیمه گذاری: ۷۶ میلیارد دلار

فروش بخش مالکیت فکری:۴۹ میلیارد دلار

 

 

 

13 مارس 2018 1:12 ب.ظ