افرادی که قوی‌تر دست می‌دهند توانایی ذهنی بیشتری دارند

افرادی که قوی‌تر دست می‌دهند توانایی ذهنی بیشتری دارند

محققان بارها اثبات کرده‌اند که «عقل سالم در بدن سالم» قرار دارد اکنون نیز با بررسی نحوه دست دادن اشخاص، متوجه شده‌اند که افرادی که محکم‌تر دست می دهند، از توانایی ذهنی بیشتری برخوردار بوده و عملکرد بهتری در حل مسائل، آزمون حافظه،استدلال منطقی و عکس العمل به محرک‌ها از خود نشان خواهند داد.

پژوهشگران دانشگاه منچستر با بررسی دست دادن ۴۷۵ هزار نفر موفق شدند که ارتباط میان قدرت پنجه‌ی دست و توانایی ذهنی را یافته و روی آن نظری قاطع بدهند.

البته تحقیقات صورت گرفته‌ی پیش از آن نیز نشان می‌داد افرادی که قدرت پنجه‌ی پایینی دارند، از کاهش ماده‌ی سفید در مغزشان رنج خواهند می‌برند. این سلول ها در واقع کابل‌هایی برای اتصال بخش‌های مختلف مغز به شمار می‌روند که کاهش آنها صدماتی جدی بر توانایی‌های ذهن می‌گذارد.

پژوهش جدید صورت گرفته نشان می‌دهد افرادی که محکم‌تر دست می‌دهند می‌توانند مسائل منطقی را در کمتر از ۲ دقیقه حل کرده، مورد‌های بیشتری را به ازخاطر آورده و به محرک‌ها عکس‌العمل سریعتری نشان دهند.

دکتر «جوزف فیرت» سرپرست تحقیقات دانشگاه منچستر درباره‌ی پژوهش یاد شده می‌گوید:
«از مشاهدات اخیر می توان فهمید که میان قدرت بدنی و سلامت ذهنی ارتباط مستقیمی وجود دارد. تحقیقات بعدی ما، این سوال را پاسخ خواهد داد که آیا ما می‌توانیم با تقویت عضلاتمان طی فعالیت‌های نظیر ورزش یا وزنه زدن، ذهنمان را نیز پرورش دهیم یا خیر.»
ضعیف بودن پنجه و مچ در افراد مسن بسیار خطرناک تلقی می‌شود چرا که تحقیقات نشان داده این مسئله ممکن است احتمال افتادن، سستی بدن و شکستگی استخوانی را بالا ببرد.

حال با صورت گرفتن این تحقیقات، مشخص شد که آرام دست دادن و پنجه‌ی ضعیف در جوانی نیز ممکن است اثرات منفی زیادی به همراه داشته باشد چرا که جامعه‌ی آماری انتخاب شده برای این تحقیق به مردانی با سنین ۴۰ الی ۵۵ سال اختصاص داشته است

22 آوریل 2018 1:05 ب.ظ